sobota, 31 marca 2012

Siostry Magdalenki i dyskusja

Film „Siostry Magdalenki”. Dyskusja.



OLEK:

Jak społeczeństwo mogło pozwalać na coś pomiędzy więzieniem a obozem koncentracyjnym dla swoich córek.



JA:

Wymowne to, że pomimo pobytu w obozie katolickim jedna z bohaterek, którą katowano i po narodzeniu dziecka je odebrano i ją zamknięto nadal jest katoliczką.



PAN 1:

Jedna z katowanych została nawet zakonnicą.



BOGDAN:

Przeszła na stronę strażników.



OLEK:

Książka jednej z wychowanek.



PANI 1:

30.000 kobiet trzymano.



BOGDAN:

Kora, którą znam, też mi mówiła o takich przeżyciach.



PANI 2:

Też przeżyłam coś podobnego zatrzymując się w czymś takim w takim klasztorze.



GRZESIEK:

Gdzie to było?



PANI 2:

We Wrocławiu, jak czasy stalinowskie.



GRZESIEK:

Może można takim osobom jakoś pomóc.



BOGDAN:

Byłem, to spotkanie przez kratę. Musisz wypisać tematy, mogą ich część wykreślić.



PAN 2:

Różnica, że zakonnice.



KAJA:

Najgorsi „normalni” ludzie, którzy się na to zgadzali.



WOJTEK:

Im też ktoś to powiedział.



PAN 1:

Gwałt jest zawsze chańbą kobiety, jak myślą religijni.



PANI 1:

Kobiety zawsze winna.



GRZESIEK:

To kobiety winne, zawsze. Myślenie religijne.



PANI 1:

Nawet dziś policja bywa że pyta kobietę, jak była ubrana.



PANI 3:

Mentalność jest motorem działania, taka jak w filmie. Przerażające jest to, że te „pralnie” były zamknięte dopiero w 1996.



PAN 1:

Czy ten problem dotyczył całego kraju? Całej Irlandii?



OLEK:

W Polsce był taki okres w czasach międzywojennych. Drewniany różaniec. Nie ma to może związku z religią.



KAJA:

Ma to związek z religią. Ale zakonnice są tylko narzędziem.



JA:

To nie zawsze kler winny, czasem ludzi. Często ludzi. To nie jest prawda, że kler jest łasy na pieniądze i dlatego są religie. Większość winy tkwi w zabobonności irracjonalności indywidualnej. Ojciec mistyk może być jeszcze większym katem dla swoich dzieci niż „zrzeszony” katolik.



OLEK:

Religia wciąż kształtuje naszą etykę.



JA:

Etyka a moralność. Etyka twórcza, moralność zbiór zasad, zawsze staje się patologiczny. Ludzie są samotni, mają być samotni. Zaświatowe nagrody i kary pozbawiają właściwej, przemyślanej odpowiedzialności. Etyka to filozoficzne podejście do dobrych i złych działań. Moralność to podejście bezmyślne.



BOGDAN:

Zwalamy na zakonnice brudną robotę, stąd to wynika.



WOJTEK:

Kościoły robią to i tak za nasze pieniądze. Płacimy za to złym osobom. W Caritasie ponad połowa wydatków to działalność administracyjna.



OLEK:

w 1601 roku była w Anglii pierwsza ustawa o wspieraniu biednych przez parafie. Biedni byli oznaczani.



JA:

Matka Teresa z Kalkuty traktująca biednych instrumentalnie, jako „ćwiczenia duchowe”, a nie jako ludzi.



PAN 1:

Prześladowanie w szkołach chrześcijańskich Indian. Chrześcijańskie domy dziecka. Większość społeczeństwa nie interesuje się tym. W ogóle społeczeństwo się tym nie zajmuje. A tam jest wszystko, wszystkie rodzaje przemocy. Nie tylko opiekunowie, ale wzajemna przemoc.



PANI 3:

Byłam świadkiem podobnej sytuacji w ośrodku prowadzonym przez siostry. Siostry również wprowadzały podopieczne w stan biedy i uzależnienia psychicznego. Siostry celowo programowały biedę.



JA:

Nędza i bieda sprzyjają uzależnieniu od religii. Anonimowi alkocholicy z modlitwą kontra LSD, ponoć pomocne, jeśli jest pod kontrolą.



OLEK:

Witkowski przeciwnikiem mistycznych technik zwalczania uzależnień.



BOGDAN:

Byłem młodym pielęgniarzem. Lekarz kazał potraktować babcię trócją świętą, potocznie nazywanymi lekami przeciwbólowymi, Bogdan przeżegnał się.



OLEK:

Na działalności charytatywnej nieźle można zarabiać.



JA:

Karmienie biednego elementem chrześcijańskiego sukcesu. Aby mieć maskotkę do karmienia, trzeba jej nędzę podtrzymywać.



WOJTEK:

Zaniepokoiło mnie, że takie pralnie nadal istnieją. Sprawa zbuntowanego klasztoru.



OLEK:

Ale oni chcieli być bardziej fanatyczni.



PANI 2:

Koło katedry wrocławskiej wystaje długa kolejka po żywność ludzi ubogich. Dostają tylko chleb ze smalcem. Nawet to wyżywienie niczego nie zaspokaja. Nikt nie docieka, czy potrzeba podać wędkę dla tych ludzi.



WOJTEK:

Ludzie z Caritasu podnoszą sobie pensje mając coraz gorsze osiągnięcia.



KAJA:

Dziękuję za głos o domach dziecka.



PAN 1:

Nie można przekroczyć muru. Oddzielanie takich ośrodków od wszystkiego. Domy dziecka to koszmar. Nie ma selekcji, jak w więzieniu są łagodne dzieci i mali przestępcy. Zero troski psychologicznej. Opiekunowie którzy coś próbują muszą popadać we frustrację i stopniowe zobojętnienie.



OLEK:

Coraz bardziej ubożejemy.



WOJTEK:

Na domy dziecka jest chyba 3000 miesięcznie na jedno dziecko = zła organizacja.



PAN 1:

Dom dziecka to to samo co szkoła w małej gminie. Skłonność do centralizacji. Nie jest równo między domami dziecka. Często mniej pieniędzy niż podopiecznych.



GRZESIEK:

Może domy dziecka są w ogóle niepotrzebne. Dzieci zawsze mają jakąś dalszą rodzinę. W Izraelu nie ma. Państwu bardziej zawsze opłaca się zapłacić zastępczemu rodzicowi.



BOGDAN:

Znam dwóch rodziców zastępczych. Potężne problemy. Dzieci sypiają ze sobą. W końcu nie zawsze są spokrewnione. Dom dziecka najchętniej pozbywa się najgorszych wychowanków. Sześcioro łobuzów. Na przykład włamują się do kiosku, aby mieć papierosy. Sam nie może dać na papierosy. Sypianie ze sobą w domu dziecka to nie tylko seks, ale zastępstwo czułości rodzicielskiej. Po pewnym czasie ustaje płacenie, nie ma jak wyrzucić.



PANI 2:

W komunalnych są punkty dodatkowe dla sierot.



BOGDAN:

Bieda związana z brakiem niezależności wychowanków.



PAN 1:

Problem polega też na tym, że są ludzie, którzy biorą dzieci dla pieniędzy. Tacy ludzie nie mają żadnego podejścia dla dzieci. Prawo mówi, że biorąc dziecko, można je zwrócić, co ogromnie je krzywdzi. Mówienie o zamknięciu domów dziecka, gdzie udzielają się siostry jest pozbawione póki co alternatywy.



OLEK:

Wiele zależności.



PAN 1:

Dla mnie ważna jest wolność wyboru.



JA:

Ale za dzieci wybiera rodzic. Czy zawsze ma prawo? W Rzymie był panem życia i śmierci, dziś nadal może zmusić do ignorancji i fundamentalizmu tej czy innej religii.



PANI 2:

Przyzwolenie na bicie dzieci w szkołach chrześcijańskich.



PANI 1:

Czy złe zachowanie wobec uczennic wynika tylko z religii, czy z psychologicznej zasady strażnika i więźnia.



KAJA:

Na pewno wypływało o tyle z religii, gdyż cierpienie uszlachetnia wedle chrześcijaństwa.



WOJTEK:

Bicie to nie jest kwestia religijna. Zwierzęta hodowlane też się bije. Zwycięża prymitywizm.



JA:

Religia konserwuje dawne obyczaje.



PAN 1:

Skojarzenie z opowieściami z oświęcimia. Jak religia miłości wykorzystuje przemoc?



PANI 1:

Wiara była ważniejsza od innych rzeczy. Stąd przemoc.



JA:

Miłość chrześcijańska nie ma nic wspólnego z prawdziwą miłością. To podtrzymywanie opium wiary. Często polega to na zmuszaniu otoczenia do przyjmowania tych samych wartości.



PANI 1:

Rodzicie, którzy oddawali dziewczyny nie mieli żadnej empatii.



WOJTEK:

Ci rodzice pełni byli emocji. Czuli wstyd, ego społeczne było urażone.



BOGDAN:

Religia to bardziej klatka, gra niż opium. Religia tworzy klatkę z pojęć. Nawet wrogowie są temu ulegli. Nawet ucieczka nie jest ucieczką, mózg jest wyprany.



JA:

Palenie na stosach z miłości. Dusza ważniejsza od ciała. Nie zaświatom. Chrześcijaństwo jako zaświatyzm.



WOJTEK:

Rodzicie byli bohaterami tragicznymi.



KAJA:

Ale w gestii tych rodziców leżało przełamanie tabu, nie zdecydowali się na to.



PAN 1:

Społeczeństwo. Na zewnątrz musiało to wyglądać ładnie.



KAJA:

Ale to za mało, mogli przyjść, jak ten brat w którymś momencie. Rozumiem, że trudno było przełamać tabu. Ale przecież warto to byłoby zrobić.



MARIUSZ:

Skąd biorą się paskudztwa z „piękna” religii. Chrześcijaństwo ma niemożliwy do zaspokojenia system moralny. Każdy jest grzeszny per se. Kult cierpienia. Zmuszanie do pokuty = akt miłosierdzia.



WOJTEK:

Rodzice nie byli źli. Po prostu presja społeczna była zbyt silna. Nie można wymagać od rodziców czynów heroicznych.



JA:

Zabójstwa honorowe w środowiskach muzułmańskich. Nie ok. Lepiej już popełnić samobójstwo, niż dla „honoru” zabijać swoje dzieci.



KAJA:

Niechęć do skatowania własnego dziecka to żaden heroizm, to powinna być normalność. Tymczasem te klasztory były niemal jak zabicie własnych dzieci.



WOJTEK:

Rodzice nie byli całkiem przekonani. Wybrali mniejsze zło.


czwartek, 29 marca 2012

Schematyczne streszczenie spotkania PSR "Rewolucja seksualna w latach 60 -70"

Schemat wykładu PSR rewolucja obyczajowa w latach 60



Norbert wykład:



Rewolucja miała miejsce w różny sposób w różnych krajach. Dotyczyła głównie rozwiniętych państw Zachodnich. Państwa komunistyczne i np. Franco w Hiszpanii nie mieli tej rewolucji, pewne jej elementy przyszły z opóźnieniem. Podobnie w Portugalii.



Sztuka erotyczna – nowy rozdział. Prostytucja – liberałowie chcieli ją włączyć do innych zawodów, lecz nadal się mówi o legalizacji, lecz są opory.



W 2011 chciano zalegalizować prostytucję w Hiszpanii. Był to pomysł partii socjalistycznej nie tylko z uwagi na prawa prostytutek, ale też z uwagi na możliwość zapełnienia kasy państwa.



Rewolucja lat 60 – psychodelia, rozwój kultury pop, moda na rewolucję obyczajową. W każdym pokoju młodzieży był plakat jakiegoś piosenkarza, Led Zeppelin, etc. Jednak wszędzie było też dużo używek.



Upowszechnienie się czytelnictwa literatury seksuologicznej. Świetność Freuda i wielu innych autorów.



Wulgaryzacja języka, slang, chęć prowokowania.


Pojawiają się pojęcia aborcji i eutanazji.



Tym wszystkim zajmowały się partie socjalistyczne.



Wagary, ucieczki z domów, wieczna włóczęga.



Seks shopy, dyskoteki dla dorosłych, seks bez zobowiązań. Kabiny Glory Hall z seksem analnym i oralnym, gdzie jedna osoba nie widziała drugiej, wszystko przez dziurkę.


Odrzucenie pogoni za karierą. Obok USA Australia i Japonia.



Walka o prawa kobiet i mniejszości seksualnych. Marsz na Waszyngton.



Renesans ruchów terrorystycznych w Europie, również o podłożu kontestacji dawnych zasad.



Wzrost zainteresowania hinduizmem, buddyzmem, okultyzmem, satanizmem, początki New Age.



Komuny hippisowskie z wolną miłością.



Wynalazek pigułki antykoncepcyjnej.



Raport Kinseya mówiący, że aż 90% Amerykanów nie hołduje tzw. wartościom amerykańskim.



Z rewolucji wyrastał ekologizm, alterglobalizm etc.



Happening Human Be – In w San Francisco 1967. Jeden z momentów kluczowych/



Festiwal Życia w czasie konwencji demokratów w Chicago.



Zamieszki gejowskie w Stonewall Riots – gejowie zaczynają walczyć o swoje prawa.



Demonstracje antywojenne. Związki zawodowe odgrywały wielką rolę w przemianach.



Paryski maj.



Festiwal na wyspie Wight (1968 – 1970)



Kobiety się buntują przeciwko KKK (na przykład strajk kobiet w Islandii).



Jak wiadomo, Kościół Katolicki neguje mniejszości seksualne. Politycy prawicowi bronią starych zapisów w konstytucji o życiu rodzinnym.



Skutki prawne rewolucji seks.:



  • legalizacja aborcji
  • akceptacja mniejszości homoseksualnych
  • Legalizacja pornografii
  • edukacja seksualna
  • legalizacja prostytucji
  • liberalizacja prawa rozwodowego
  • rejestracja konkubinatów
  • przyznanie pełnych praw wyborczych kobiet, tam gdzie jeszcze ich nie było



Zacofanie w tym względzie Hiszpanii i Portgalii



Kandydowanie osób homoseksualnych do parlamentu – w Polsce Biedroń.



Konflikty pokoleń. Używki i zakazane imprezy w miejsce powojennego konserwatyzmu i wstrzemięźliwości.



Surowe kontrolowanie zachowań w szkołach prywatnych, a zwłaszcza katolickich.



Osoby 18 – 20 letnie nabrały poczucia własnej wartości poszukiwań sensu życia. Powstają subkultury. Kluby etc.



muzyka pop wspierana przez tranzystor. Pomaga się jednoczyć młodym wokół drogich im idei.



Nienawiść młodzieży do wartości świata dorosłych. Stąd porzucenie kościołów (niekoniecznie niestety związane z ateizmem).



Dorośli uczą się od nastolatków po raz pierwszy w historii Zachodu. Czasem, aby po prostu zrozumieć swoje dzieci.



Reklamy zaczynają się adresować głównie do młodej generacji.



Pepsi dominowało w współgraniu z rewolucją seksualną.



Rewolty studenckie, Francja i Niemcy. W Polsce było to kontrolowane.



Chiny walczyły z nowymi trendami, nieraz brutalnie, ale rewolucja seksualna dotarła też tam.



Wydawało się, że wiele państw Zachodu jest na skraju rewolucji marksistowskiej. Wygrała demokracja i prąd przerodził się w popularność zwykłych partii lewicowych.



Rozwój feminizmu. Kobiety nie powinny wstydzić się swych marzeń. Betty Friedan.



Niestety, lewicowość nie zawsze oznacza tolerancję wobec mniejszości seksualnych – przykład Leszka Millera.



Rewolucja seksualna wciąż trwa. Wiele państw dopiero ją przyjmuje, niektóre są zamknięte. W Korei Północnej nie ma rewolucji seksualnej.



Konserwatyści uważają, że promuje się homoseksualizm. Promocja niemożliwa.



WOJTEK:

Jak to jest z krajami komunistycznymi, odnosi się wrażenie, że w Polsce teraz, nie za komuny odchodzi się od wyzwolenia seksualnego.



OLEK:

Był beton Gomółki. Zaściankowy socjalizm. Był jednak bunt na uczelniach. Kwestia wystawienia Dziadów. Zachowania młodzieży. Odczytywanie podtekstów. Aborcja legalna. Nie byliśmy Rumunią. Na studiach była dyskusja, ale nie uważano tego za wielkie lol. Pojawiły się w prasie itd. - pismo studenckie. Tematy związane z seksualnością. Bez obrazków. Etyczne omówienia. Lech Starowicz. Pismo Perspektywy, nowocześnie wydawane, pojawiały się akty. Okres Gierkowski. Europeizacja mimo cenzury i zamkniętych granic. Stan wojenny zatrzymał. Polacy też przeżywali te same emocje co reszta Europejczyków, mimo innego systemu.



JA;
Teraz jest o wiele gorzej pod niektórymi względami, aborcja, prawa kobiet. Nie chodzi o poszczególne gesty, ale o prąd społeczny.



BOGDAN:

Skąd się wzięła rewolucja. Wieli kryzys 1929. Rozsypuje się dawny porządek. Drugie – kobiety muszą pracować podczas wojny światowej. Zrównanie ras w wojsku. Wielki przyrost naturalny po wojnie. Nagle wielka ilość młodzieży – stają się siłą polityczną. Podobnie dziś w krajach arabskich.

Pojawiają się nowe media, młodzi w to wchodzą, świetna propaganda. Złożenie wszystkich rzeczy stwarza niezłą mieszanką wybuchową, z której wyradza się rewolucja seksualna. Wtedy, we Wrocławiu, powstaje fotograficzna wystawa Wenus. Co też jest rewolucją seksualną. W Polsce to nie tyle była rewolucja, co długi nurt. Boom plaży nudystów. Setki tysięcy ludzi. Teatr Laboratorium też rewoltuje seksualnie, balet Tomaszewskiego. Młodzież naśladowała elity artystyczne. Moda.



JA:

Dekolonizacja. Urojona wolność seksualna wschodu (zwłaszcza Indii) inspiracją dla zachodnich liberałów seksualnych. Hindusi uczyli się od hipisów, którzy szukali u nich tego, co sami na ten temat zmyślili (nie bez pomocy popguru) Hipisi, którzy zostali w Indiach teraz muszą wyjechać z uwagi na prawo wizowe. Tanie narkotyki w Indiach. Mimo to wpływ owych nieporozumień na wyzwolenie obyczajowości w Indiach.



NORBERT:

Muzułmanie nie radzący sobie z nagością w Europie.



JAREK:

5% polaków ma ogromny, patologiczny problem z własną seksualnością.



JA:

Rozdwojenie na kurtyzanę i wierną żonę. Bez praw kobiet rewolucja seksualna niemożliwa.



JA Pytanie:

Gdzie widzicie granicę rewolucji seksualnej? Związki wielu osób? Chodzenie nago po ulicach?



HUBERT:

Rewolucja zależy od ludzkich potrzeb, nie wiemy, jakie będą za jakiś czas.



BOGDAN:

Procent młodzieży nie chcącej realnego seksu, technicyzacja Japonii. Fantomy zaspokajają popęd seksualny.



JAREK:

Niechęć do posiadania dzieci w konsumeryzmie.



BOGDAN:

Protestantyzm w Holandii, gdzie wszyscy muszą o sobie wiedzieć. Sztuczna otwartość, w piwnicach horror.



WOTEK:

ludzie na przestrzeni dziejów mieli różne upodobania. Niech każdy ma co chce.



JA:

Te fantomy to dyskryminacja kobiet To mózg faceta cieszy się z pornografii. Może wypłacać Japonkom odszkodowania, aby mogły przeżywać związki gdzie indziej.



JAREK:

Kierunek skrajnie liberalny to samobójstwo dla człowieka.



BOGDAN:

W przyrodzie różne wersje, modele seksualne.



ADRIANNA:

Są różne przypadki.



JA:

Pigułki na przełamanie różnic. Biologia każe kobietom inaczej rozumieć seks niż mężczyznom – liberalizm niekiedy dyskryminuje kobiety. Aby to zmienić, być może przydałyby się pastylki na przełamanie wrodzonego behawioru?



ADRIANNA:

Albo edukacja.



JA:

Nie ona sama.



ADRIANNA:

Zgadzam się, jedno i drugie.



BOGDAN:

Rewolucja seksualna broni przed wpadkami.



JAREK:

30 paroletni singlowie nie chcą się znaleźć, brakuje woli. Jesteśmy mniej otwarci.



PAN 1:

Kiedyś był większy przymus społeczny.



JAREK:

Ale widzę, że chcą, ale nie mogą się odnaleźć.



BODAN:

Para wynajmująca zygotę i plemniki i kobietę, mająca dzieci. W Islamie nie ma kobiet dla wielu mężczyzn z uwagi na poligamię.



JA:

Rewolucja seksualna wiedzie nas do kolejnych przekroczeń biologicznych barier. Pytanie czy chcemy.



PANI 1:

Czemu w islamie nie zaszła rewolucja seksualna?



JAREK:

Wynika to z biedy.



WOJTEK:

Rewolucja seksualna to ledwo XX wiek.



BOGDAN:

Moim zdaniem odpowiedzią jest emancypacja wymuszona wojną. Muzułmanka nie ma środków.

Niestety, kobiety musi walczyć o prawa.



JA:

Kwestia oceny oświecenia w państwach muzułmańskich. Kojarzy s8ię bardziej z agresją, a w Europie też nie brakuje przeciwników oświecenia i zwolenników baroku.



CZY WARTO WPROWADZIĆ EDUKACJĘ SEKSUALNĄ?



Jarek:

Oczywiście, aby obie płcie rozumiały się nawzajem przede wszystkim. Nie wyobrażam sobie tego jako nauki skrjnego hippi.



Wojtek:

Ok, ale bardziej potrzebne jest mówienie o seksie od strony technicznej. Unikanie ryzykwnej mimo wszystko aborcji.



BOGDAN:

6 letnia dziewczynka podziwia program o ciąży.



JAREK:

To nie to samo.



JA:

Być może łatwiej uczyć dzieci podstaw tego, jak przebiega stosunek niż w ostro zmieniającym nastroju momencie dojrzewania. Zła lekcja seksuologii wprowadzona w momencie seksualnego przebudzenia (a nie trochę wcześniej) może zaszkodzić.



HUBERT:

Dawkins badał, iż dzieci są częściej racjonalne niż dorośli. Edukacja seksualna w USA potrafi się skończyć oskarżeniem nauczyciela o molestowanie seksualne.



BOGDAN:

Homoseksualizm wśród żołnierzy.



HUBERT:

I wojowników z okresu EDO w Japonii.



WOJTEK:

Przemoc w mediach dla dzieci ok, seks nie - szok.



JA:

PSR powinno też naciskać na wychowanie seksualne w szkołach.



WSZYSCY:

Tak.



PANI 2:

Mam edukację medyczną i musiałam tłumaczyć koleżankom studentkom.

wtorek, 27 marca 2012

Mój projekt ankiety polityczno - światopoglądowej PSR

Mój projekt ankiety polityczno – światopoglądowej PSR.
(…który przedstawię pod głosowanie moich koleżanek i kolegów z zarządu. Być może zechcą go przyjąć i udoskonalić, być może nasza kolektywna mądrość uzna, iż nie tędy droga – zobaczymy :-D )
Ma ona służyć ukazaniu różnorodności światopoglądowej naszego stowarzyszenia, oraz przygotować nas wszystkich do zabierania rzetelnego, racjonalnego głosu w debatach publicznych. Wypełnienie ankiety jest w pełni dobrowolne, jeśli jednak się zdecydujecie, prosimy o staranne uzasadnianie własnych opinii – to jest w tym projekcie najistotniejsze. Odpowiedzi będą oceniane przez zarząd PSR, najlepsze zostaną opublikowane, często wraz z dodatkowymi pytaniami i odpowiedziami respondentów. Odpowiedź na żadne z pytań nie może brzmieć „nic”, „nie wiem”, „nie obchodzi mnie to”. Jeśli jakiś problem wydaje ci się nieistotny, wyjaśnij, dlaczego? Jeśli jakiś problem został źle postawiony przez nasze pytanie, wyjaśnij dlaczego i zaproponuj lepszą formę zapytania.
  1. 1.       Jaki system polityczny jest twoim zdaniem najlepszy? Czy demokracja? A może jakiś inny? Jeśli – na przykład - demokracja, to czy bezpośrednia, czy przedstawicielska? W jaki sposób działająca?
  2. 2.       Jakie jest twoje zdanie na temat własności prywatnej i redystrybucji dóbr? Czy podatki powinny być jak najmniejsze, czy jednak wysokie, aby dbać o równość społeczną i zabezpieczenie najsłabszych? A może to zła droga do wspierania najsłabszych?
  3. 3.       Jakie jest twoje zdanie na temat własności intelektualnej? Czy powinna być chroniona tak samo jak własność fizyczna? Czy nie powinna być wcale chroniona? Jeśli nie, to w jaki inny sposób zapewnić godziwe zarobki osobom produkującym dobra intelektualne?
  4. 4.       Czy edukacja powinna być centralnie sterowana, czy też raczej zależeć od prywatnej inicjatywy? Kto powinien ustalać program nauczania? Jak się to ma do zasad ekonomicznych postulowanych w innych punktach? Czy powinna być płatna czy bezpłatna?
  5. 5.       Jakie powinno być miejsce religii w życiu publicznym?
  6. 6.       Na czym powinny się opierać prawa człowieka? Czy bardziej na prawie do własnej tożsamości pojętej na przykład jako tradycja przodków, czy też bardziej na prawach człowieka opartych na fundamentach materialistycznych, psychologiczno – medycznych?
  7. 7.       Czy dziecko powinno być własnością rodzica w kwestii jego wychowania? Czy może na przykład nauczanie religii powinno być dozwolone od 18 lat bez względu na opinię rodziców? Co ze skrajnymi przypadkami – religijne obrzezania dzieci, zakaz transfuzji krwi u Świadków Jehowy, nieletnie prostytutki świątynne, Amisze odrzucający współczesność także w imieniu swoich dzieci etc.?
  8. 8.       Co sądzisz o feminizmie, walce o prawa kobiet? Czy uważasz, iż w Europie prawa kobiet są już zrównane z męskimi, czy też nie? Czy uważasz, że potrzeby kobiet i mężczyzn są podobne? Czy istnieje kobiecy punkt widzenia marginalizowany do tej pory przez patriarchalną kulturę na przestrzeni dziejów?
  9. 9.       Co sądzisz o walce o prawa osób homoseksualnych? Jak duży to problem? Czy pary homoseksualne mogą wychodzić za siebie, czy mogą adoptować dzieci?
  10. 10.   Co sądzisz o zagadnieniach związanych z ochroną środowiska?
  11. 11.   Jaki jest twój stosunek do Unii Europejskiej, jesteś za, czy przeciw? Czy powinna być Stanami Zjednoczonymi Europy z rządem europejskim jako główną instancją, czy luźnym stowarzyszeniem? Czy ogólnie uważasz, iż warto, by kraje świata się jednoczyły, czy też cenisz wyżej wartości nacjonalistyczne i (lub) patriotyczne?
  12. 12.   Co sądzisz o: aborcji, eutanazji, in vitro?
  13. 13.   Na ile ważny jest dla ciebie rozwój nauki? Czy zgodziłbyś się na większe obciążenie fiskalne w tym celu? Czy ograniczyłbyś w tym celu świadczenia socjalne, gdybyś był politykiem?
  14. 14.   Czy państwo powinno wspierać kulturę?
  15. 15.   Czy państwo powinno wspierać sport i rekreację?
  16. 16.   Jak daleko powinna sięgać wolność słowa? Czy istnieją treści, które powinny być zakazane?
  17. 17.   Media mają ogromny wpływ na rzeczywistość. Czy są dobre? Czy istnieje możliwość stworzenia warunków pod lepsze media za pomocą lepszych regulacji prawnych?
  18. 18.   Co sądzisz o emigracji do krajów europejskich? Czy imigranci z państw muzułmańskich są problemem? Co może zapewnić lepszą ich integrację, jeśli zauważasz taką potrzebę?
  19. 19.   Czy obce państwo może ingerować w politykę drugiego państwa z uwagi na łamanie praw człowieka?
  20. 20.   Dopisz uwagi, które nie wynikają z powyższych pytań, a które są istotne dla twojego światopoglądu.

sobota, 24 marca 2012

Skandynawskie Państwo Opiekuńcze. PSR Wrocław. Schematyczny zarys wykładu i dyskusji:

Skandynawskie Państwo Opiekuńcze. PSR Wrocław. Schematyczny zarys wykładu i dyskusji:





Norbert (wykład):



Jest wiele różnych typów. Opiekuńczość to opieka społeczna, system dystrybucji bezpośredniej pomocy finansowej, zabezpieczenie społeczne – świadczenia i usługi.



Annela Anttonen uznała iż dwie pierwsze katerie reprezentują model opiekuńczości pluralistycznej. Poruszyła temat kobiet. Usługi socjalne są potrzebne dla wyzwolenia kobiet. Przykład szybko rozwijającej się Norwegii. W Norwegii, Szwecji, Finlandii partie komunistyczne przechrzciły się na socjaldemokratyczne i kładły nacisk na tworzenie za wszelką cenę miejsc pracy i równouprawnienie płci.



W Skandynawii pojawiło się pojęcie gender, płci społecznej/kulturowej. To zespół cech, ról, stereotypów płciowych. Tu występuje częsty seksizm. Społeczno – kulturowa tożsamość płciowa.



Skandynawska równość i tolerancja. Przykład dobrobytu i równości między płciami. Do krajów skandynawskich dolicza się coraz częściej Estonię. Tam też jest najwyższa tolerancja dla mniejszości etnicznych, ale zwłaszcza płciowych.



Po tragedii z Breivikiem ludzie zaczęli się masowo zapisywać do partii politycznych, głównie socjaldemokracji.



Nasze media przesadzają na temat Norwegii, uznając iż jest tam tworzony system wręcz szklarniany i nadopiekuńczy. Aczkolwiek Norwegowie boją się na przykład, że przybysze mogą bić swoje dzieci.



W społeczeństwach skandynawski męski świat jest szczególnie tolerancyjny dla kobiet. Płci są rzeczywiście zbliżone. Tam nie ma machismo.



Od 1814 ewoluowało państwo opiekuńcze. Podstawowe zasady: demokracja, równość, sprawiedliwość.



Socjalizm poniósł porażkę w Skandynawii. Już na początku lat 90 – ych wielu uznało, iż działa tylko kapitalizm. Zauważono jednak, iż one się nawzajem nie wykluczają, są raczej jak bliźnięta sjamskie.



Święta komunistyczne i socjalistyczne obchodzono bez przymusu. Społeczeństwo otwarte, kierujące się własnymi chęciami. Ruche robotnicze silne od pocz. XX wieku. Nawet w rolniczej Finlandii. Mocno działające związki zawodowe. Związki zawodowe są z natury rzeczy socjalne i lewicowe. Prawicowe, czy dwustronne związki zawodowe to mit.



Model fińskiej kobiety – już w 1906 roku wywalczyły sobie Finki pełne prawa polityczne. W latach 40 i 50 Finlandia była wyniszczona wojną i nie była bynajmniej bogata. Odbudowa była wielkim wyzwaniem, zwłaszcza, że nie skorzystano z planu Marshala z przyczyn politycznych. Chodziło o ówczesne rządy i nadzieje co do stosunkow z ZSSR, Podpisali nawet pakt o współpracy z RWPG.

Do dziś niektórzy oceniają bardzo dobrze stosunki z Rosją. Dlatego Finlandia nie chce się przyłączać do organizacji międzynarodowych.



Społeczeństwo opiekuńcze wynikało z wzajemnych tradycji pomocy na wsi. Ideą stało się otaczanie opieką obywateli od kolebki aż po grób. Znakomite szpitale w Skandynawii.



Każdy Skandynaw ma prawo do realnej, bezpłatnej edukacji, łącznie z wyższą. Od 1943 bezpłatne posiłki w szkołach. Bezpłatna opieka dla matki z dzieckiem też od 43. Różne formy subsydiowanej opieki dla osób starszych. Emerytury wynikają z dawniejszych zarobków. System emerytalny nie Bismarkowski.



Nie ma podatku za nieposiadanie dzieci, u nas prawica chciała wrócić do podatku bytowego.



Wysoce progresywny system podatkowy.



Dba się zarówno o rodziny heteroseksualne, jak i homoseksualne.



Od 70 nowa ustawa aborcyjna. Uproszczenie i zliberalizowanie procedury. Stawia się na kobietę.



Edukacja seksualna. Zwiększenie liczny poradni zdrowia seksualnego, oraz edukacja seksualna w szkole, a nie uczony przez katechetów często PDŻ. W Skandynawii - liczba nielegalnych aborcji spadła do zera, legalnych najniższa, niska ilość nieletnich w ciąży.



Uświadomienie seksualne przynosi same dobre rezultaty. Polska na ostatnim miejscu. Najgorszy konserwatyzm na wsi, gdzie „dzieci robią dzieci”.



W Skandynawii seksuologia nauczana poważnie.



Kobieta dzięki różnym prawom ma rzeczywiście możliwość wyboru. Nie jest zmuszana do aborcji lub nie. Kobieta jest wspierana też w późnym macierzyństwie.



Środowiska katolicka uważają, iż kobieta chcąca mieć dzieci po 40ce to egoizm.



Decentralizacja uniwersytetów. Chodzi o równą dostępność na terenie całego kraju. Świetne zaopatrzone biblioteki publiczne. Też rozwija się tradycje ludowe. Ogromnie stawia się na kulturę.



Skąd pieniądze? Interwencjonizm państwowy. Polityka kontroli i regulacji od lat 40 do 80. Składki płacone przez pracodawców (60% wyższe koszty pracy). Progresywne opadotkowanie sięgające do 50% - 60% dochodów.



Kierowanie gosp.: regulowanie kursów walut, licencje eksport – import, subsydia rolnicze, wysokie cła.



Przyszłość zagrożona przez globalizację gospodarki i wprowadzanie neoliberalnych zasad.



Jarek:

Od kiedy opodatkowanie progresywne?



Norbert:

Lata 50 – 60.



Olek:

Czy państwa skandynawskie to...?



Norbert:

Dania przyjęła plan Marchalla.



Olek:

Czy są różnice?



Norbert:

Podobne prawa w krajach skandynawskich. Prawica przegrała w Danii po złych rządach. Wymiana intelektualna między pa



Ja:

W małych państwach łatwiej. Tradycje. Na ile wzór skandynawski uniwersalny. Jak zachować enklawę humanizmu ekonomicznego.



Norbert:

Obecnie Skandynawia przystopowała z rozwojem. W Norwegii pojawiają się problemy mieszkaniowe. Stąd zachamowanie. Wdziera się ogólny kryzys. W Szwecji problemy z miejscami pracy – brak pomysłów na rozwój. W Finladnii lewica ma ogromne problemy. Wchodzi na scenę skrajna prawica – 2 czy 3 siła polityczna w kraju.



Wojtek:

Czy to jest prawda i jak to obiektywnie mierzyć? Mam dane z netu – Human Development Index. Z tego punktu widzenia Skandynawia stoi wysoko. Rozwój PKB – notuje spadek, siła nabywcza ludzi notuje spadek. Może równość zapewnia szczęście? Jeśli 3/4 podatku zostaje u ludzi, znacznie większy rozwój. Pokazuje to, że zbyt wielkie wydatki publiczne doprowadzają całe kraje do ubóstwa.



Jarek:

Państwo nie robi miejsc pracy, robią je przedsiębiorcy.



Norbert:

Należy uważać na nadwyżki, tak jak miała to Norwegia – oddać na rezerwy specjalne.



Jarek:

Zbytnie zabezpieczenie tworzy sztuczne bańki kapitałowe. Jak pojawiają się pieniądze na rynku musi być towar z drugiej strony.



Norbert:

W Szwecji małżeństwa homoseksualne od 1 maja 2009. W Danii w 1933 zalegalizowano kontakty homoseksualne. 75% duńczyków legalizuje związki homoseksualne.



Jarek:

Homoseksualne argumenty jak u Obamy – zmiana tematu. Volvo, Nokia – padło, zaniedbane, przez rozleniwienie.



JA:

Ogólny wiścig powoduje problemy z PKB u państw opiekuńczych.



Wojtek:

Sami Finowie wybierają wolny rynek, kupując na przykład Samsunga a nie Nokię.



Olek:

Czy jest demokracja bezpośrednia, jaki wpływ ma monarchia?



Norbert:

Monarchia jest symboliczna. Partie lewicowe chcą ją oczywiście zlikwidować. Obcinanie datków na monarchów w Hiszpanii na przykład. W Danii istnieje scena gejowsko – lesbijska, jej centrum jest Kopenhaga. W każdym dużym mieście istnieje przynajmniej jeden lokal dla ludzi homoseksualnych. Każdego roku parady homoseksualne. Duński kościół protestancki rozpoczął udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym. Finlandia jest pod tym względem najmniej tolerancyjna. Także z uwagi na jednorodność narodowościową. Imigranci często są homofobiczni. I tak lepiej niż w Amsterdamie. Kwestia języka.



Kolega 1:

Rekonstrukcja językow. Finlandia, Norwegia. Nie mówiliśmy o Islandii, gdzie najlepiej zachowana rdzenna nordycka kultura.



Wojtek:

Fajne jest jednak społeczeństwo obywatelskie w Skandynawii, więc może warto było utrzymywać przez jakiś czas te wszystkie stosunki socjalne.



JA:

Dobre owoce inwesytcji w kulurę, na przykład fińska firma Ondine konkurencyjna wobec innych.



Olek:

Socjal w firmach skandynawskich. Pracownicy wewnątrz czują się swobodnie, łażą z chipami. Ale też się trochę lenią, jak w Polsce. Socjal rozleniwia.



Ja:

Może to nie reprezentatywny przykład.


Jarek:

To nie musi wynikać z socjalu, tylko ogólnej kultury międzyludzkiej.



Norbert:

W Norwegii nie można pracować w nocy.



Jarek:

Wpływ klimatu na samobójstwa i alkoholizm.



Wojtek:

Silna prohibicja, obecnie szczątkowa, niepełna.



Kolega 1:

Rodziny królewskie to bardziej maskotki, niż władza. Symbole. Skandynawowie mają silny wpływ na monarchię, zabronili szkoły magii księżniczce.



Ja:

Monarchia jako atrakcja turystyczna.


Kolega 1:

W Norwegii król był przeciwko faszystom.

Chiaroscuro

Chiaroscuro



Już kontrreformacja wolność czasów niszczy,

znowu płoną stosy zostawiając w cieniu

fragmenty istnienia. Lubi popiół myśli

inkwizycja wiary, wierna urojeniu.



Prawda jest niechciana. Wielu jest tu mistrzów

zamykania oczu. Trudno zamknąć okna,

gdy wszechświat jest wkoło pełen wykrzykników,

gwiazd lśniących ogromem bez iluzji boga.



Chcieli by roztrzaskać wszystkie teleskopy

narkomani wierzeń, chcący żyć bez końca

pożeracze mitu, krwi z mesjasza stopy.



Łatwiej pięść zacisnąć temu, co pokochał

bajkę o nim samym, w której jego rola

miliard słoń przesłania w snu chorych zasłonach.



24 marca 2012

Wrocław

piątek, 23 marca 2012

Krótkie streszczenie spotkania PSR Wrocław na temat organizacji Opus Dei

OPUS DEI



Radek (wykład):



Zaleta Dana Browna jest to, że zainteresował publiczność Opus Dei mimo powieściowych przekłamań.

Do Opus Dei mogą należeć też niekatolicy. Założeniem OD są wpływy – intelektualne, polityczne, religijne zwłaszcza ekonomiczne. Escriva (założyciel OD) został wyniesiony na ołtarze w rekordowym tempie. Escriva fascynował się przede wszystkim frankizmem i faszyzmem. Escriva przenosi siedzibę OD do Rzymu i zostaje markizem, co było jednym z jego głównych celów. Escriva zabiega tam o specjalną strukturę: prałaturę personalną, czyli podporządkowanie bezpośrednio papieżowi. Do tej pory było 3 prałatów OD.



Nie każdy członek OD ma równe prawa.

  1. Supernumenariusze 10% dochodów na OD, kobiety i mężczyźni, działanie ściśle dla szerzenia wiary. 5 modlitw w dzień, umartwianie, posty etc. Kilikos = cilica, zadawanie sobie uświęconego bólu – specjalna opaska z rzemienia z nabitymi gwoździami, zakłada się na udo naśladując Jezusa.
  2. numerariusze i numerarie: obowiązuje ich celibat, ścisły rozdział płci, coś jak tercjariat (bez habitów, normalna praca, spanie i życie jednak w zamkniętym domu). Zalecane też biczowanie.
  3. Numerarie pomocnicze – mają służyć, nie mają własności, wykonują proste prace pomocnicze, tylko kobiety. Deprecjacja płciowości. Fanatyczna rzeczywistość, porównywalna do salafitów w islamie.
  4. Członkowie połączeni, de facto sympatycy. Zwykle nie przyznają się do OD oficjalnie.



OD ma za cel osiągnięcia wpływów głównie w bankowości, dziennikarstwie, polityce, prawie.

Członek OD potrafi przerwać pracę na chwilę by się pobiczować. Fundamentalizm jedno ma imię – religijne.

Dzieła Escrivy – 2 podstawowe „Droga” i „Bruzda”, tłumaczone na polski. Droga to 999 myśli, które należy zrobić i tyle. M.i. „ból i cierpienie są boskie”.



OD werbuje członków, którzy mają rozpisane działania. Ma nakaz pozyskania nowych członków. Struktura hierarchiczna. Każdy członek co tydzień rozliczany ze swoich efektów.



OD organizuje kolonie dla dzieci. Wspomagają ubogich. Największe wpływy OD ma w Peru, Kolumbii i Chile. Połowa rządu Pinocheta należała do OD.



OD działa charytatywnie tak samo jak Hezbollach. OD ma potężne środki.



Teoretycznie członkiem OD zostaje się po ukończeniu 18 lat. Ale istnieje też pojęcie „zagwizdnięcia”, czyli nagłego powołania, które zezwala na młodszy wiek.



Młody człowiek musi porzucić rodzinę na rzecz ojca duchowego z OD.



999 myśli Escrivy to fundamentalistyczna indoktrynacja alienująca od świata.



Ojciec duchowy OD kontroluje nawet listy od rodziny.



Wspomnienia nielicznych, którzy opuścili OD, np. Hiszpanki Tapii.



Przymierze Św. Krzyża – duchowni związani, inkorporowani do OD, ok 2500 w skali świata, członków (bez sympatyków) OD ma około 80 tysięcy.



Niby niewiele, ale nawet mała ilość OD w strukturach politycznych danego kraju silnie wpływa na politykę.



Afera banku Ambrosiano.



Projekt odezwy o zakazanie OD, lub przynajmniej o ujawnianiu członkostwa w OD w przypadku pełnienia funkcji publicznych.



OD podobni do pierwszej fazy działalności jezuitów.

OD jest przedstawicielem współczesnej kontrreformacji. Emanacja nowego średniowiecza. OD kojarzyć się może też z templariuszami.



Sławni ludzie z OD:



  • w kurii rzymskiej 3 kardynałów, szefowie kongregacji do spraw duchowieństwa, rodziny i środków masowego przekazu.
  • Sympatycy ostatnio byli kandydatami na papieża, zwłaszcza kardynał Mediolanu
  • kardynał Low z Bostonu, ścigany obecnie za afery pedofilskie w USA, obecnie w Rzymie

W Polsce oficjalnie nikt się nie przyznał, ale ci, których tak określono, nie zaprzeczyli – K. Ujazdowski, Walendziak, Terlikowski, Cejrowski, Lisicki, Celin



Szef banku Portugalii.



Cele: faszystowski porządek świata, ewangelizacja



Obecnie prałatem Echevaria.



OD w swej ideologii jest neoliberalna ekonomicznie i skrajnie konserwatywna światopoglądowo. Numerariusze mają dążyć do sukcesu finansowego.



TEZY:



Czy Opus Dei jest powieleniem dawniejszych tradycji Kościelnych?

Dlaczego OD jest zwolennikiem neoliberalizmu z jednej strony, a z drugiej strony mit Jezusa jest dość lewicowy?

Czy OD prowadzi do nowego średniowiecza?



Wojtek:



Czy OD są zarejestrowani?



Bogdan:



Kolega zajmuje się sektami. Definicja obiektywna sekty z uwagi na Kościół niemożliwa. Jak KGB.



Ja:



Tak, kontrreformacja.



Kaja:



Opus Dei jak jezuici. Surowa dyscyplina, mistyczna myśl chrześcijańska. Hiszpania. Szkolnictwo u jezuitów. Inicjatywy edukacyjne?


Radek :

Tak, od przedszkola po uniwersytet. Pampeluna i Rzym – Uniwerki OD. Papież JPII dał zielone światło w Rzymie. Przeciwwaga dla Uniwersytetu Gregorianum, zbyt liberalnego zdaniem JPII. Masz być jak kij w ręku pielgrzyma – nie myśl, bądź posłuszny. Beatyfikacja Escivera wiązała się ze skandalami. Wszyscy prosili o beatyfikację. Jan XXIII był dość racjonalny. Nigdy nie odwiedził diecezji ojca Pio mimo silnego kultu we Włoszech, gdyż uważał iż to oszustwo. Jan XXIII nie chciał się zgodzić na tłumnie pożądaną beatyfikację Escrivery (świadectwo wpływów – Escrivera był pysznym człowiekiem, nie pasującym do schematu świętego).



Grzegorz:



Jezuici nie byli prywatną prałaturą, nie mieli własnego kleru. Założyciel OD bardziej przypomina Hitlera. Brak wartości pojedynczego człowieka.



Kaja:

Jak się ma OD do inkwizycji?



Radek:

Nijak. Ratzinger jest za to odpowiedzialny.



OD ma generała, tak samo jak jezuici - „czarny papież”. Symbol niezależnej władzy. Swoją drogą, w czasie pontyfikatu JPII władza jezuitów została złamana po raz drugi, wspierał za to OD.





Jurek:

Jak podczas II Wojny Światowej?



Radek:

Należało wstępować do jednostek nazistowskich – błękitna dywizja. Nadzieje na nawrócenie Rosji.



Wojtek:

Jakie jest ogólne finansowanie OD, z budżetu państw?



Radek:

Niezależne.



Bogdan:

Silny wpływ na UE. Fajne, dobrze przygotowane programy na dotacje unijne.



Radek:
OD ma świetny lobbing.



NEOLIBERALIZM?



Adriana:

Chęć zysku, łatwiej wykorzystać zdywersyfikowane społeczeństwo.



Robert:

Instrumentalne wykorzystanie.





Bogdan:

Jak Hitler.



Anna:

Kwestia i narzędzie władzy.



Bogdan:

OD i teologia wyzwolenia. Prawa i lewa ręka. Elita i plebs.



Radek:

W wywiadzie ówczesny szef kongregacji doktryny wiary rzekł iż za jakiś czas katolicyzm będzie religią elitarną i mniejszości.



Ja:

Kościół broni feudalizmu.

Człowiek ma się czuć upokorzony.



Wojtek:

Dlaczego OD miałby wspierać idee gospodarczej wolności? Zawody prawnicze są zamknięte, więc tam się ciężko OD wcisnąć



Radek:

Nieprawda.



Wojtek:

Wchodzi się, gdzie można wejść. Wolność gospodarcza traktowana jest przez OD instrumentalnie, na chwilę. .



Radek:

Pieniądz daje władzę, a władza dla OD jest dobrem. Idea chrześcijańska mówi o ludzie wybranym. Mający władzę jest wybrany. Założyciel OD nie miał nawet adwokata diabła podczas procesu beatyfikacji.



Bogdan:

Gremialnie kościół się wycofuje.



CZY TO ZMIERZA DO NOWEGO ŚREDNIOWIECZA?



Adriana:

Jak przyrost OD?



Radek:

Tu nie chodzi o przyrost, lecz o jedno z wielu zjawisk pokazujące na modną dziś tendencję. Logika wywodu jest zastępowana okultyzmem w skali globalnej. Klimat staje się coraz gorszy dla wartości oświeceniowych.



Robert:

Fronda nazywa naukę pogańską.


Ada:

Dwa ekstrema, nie ma ludzi umiarkowanych.



Anna:

Opus Dei jest reakcją na wzrost świadomości ruchów wolnościowych.



Radek:

Wykształcenie uniwersyteckie nie broni przed barbarzyństwem. Fundamentaliści wchodzą tam, gdzie wyczerpuje się państwo.



Wojtek:

Jakie państwo? To tylko sfera idei.



Zbigniew:

Kolaps systemu edukacji i jego wykorzystywanie przez fanatyków.

Opus Dei działa jak koncern międzynarodowy.



Ja:

Produkt duchowy to bardziej narkotyk niż zwykły produkt, stąd porównanie z koncernem nie do końca słuszne.



CZY OPUS DEI ZAGRAŻA?



Zbigniew:

Lokalny



Ja:

Nie, wpływ na politykę, rozwój katolicyzmu w Azji etc.



Kaja:

OD Stanowi zagrożenie. To, że OD uchodzi za normalne jest zagrożeniem.



Sławek:

Jak dochodzi do tego, że niewierzący w katolicyzm są w Opus Dei?



Ja:

Wiara w wiarę, noma etc.



Zbigniew:

Katolicyzm się nie liczy.



Ja:

Może w Europie. Katolicka Argentyna ma większy potencjał niż większość państw muzułmańskich.



Kaja:

Organizacje katolickie mogą przyczynić się do poważnego kryzysu politycznego.



JA:

Sojusz fundamentalistów.



Radek:

Ewangelikanie wierzą w koniec świata. Mają więc projekt wysadzenia przez fundamentalistów judaistycznych Kopuły na Skale, aby był szybszy Armageddon.



Wojciech 2:

Co z doniesieniami TVN o szkole OPUS DEI dla przyszłych polityków, dzieci polityków.



Radek:

Nie wiem nic konkretnie. Legion Chrystusa jest odpowiedzialny za edukację. Rozdział płci, nawet dwie klatki schodowe.



Ja:

Katowany popęd płciowy sprzyja fanatyzmowi.



Bogdan:

Więźniarki kochają nadzorczynię. Chrystusa się całuje, zwłaszcza zakonnice. Scałowany do białości krucyfiks w jednym z klasztorów etc.



Ja;
Matka – ziemia, kontra patriarchalny bóg – światło.



Radek:

Święte kościoła katolickiego pożądają Jezusa seksualnie.



Bogdan:

Historia napletka Jezusa. Jego obecność w hostii zdaniem niektórych zakonnic.



Radek (słowo końcowe):

OD jest częścią pewnego klimatu, którym wieje przez świat. Różne ruchy fanatyczne nakładają się na siebie.

piątek, 16 marca 2012

Krótkie streszczenie spotkania PSR Wrocław "Piękno wszechświata"

Krótkie streszczenie spotkania „Piękno wszechświata”:

Robert:
Temat wszechświata jest dla nas dzisiaj abstrakcją, mimo, że kosmos to my… Jesteśmy z materii w trzecim obiegu. Pierwotny wszechświat to wodór i hel. Przynajmniej jedna gwiazda musiała przejść całą swoją ewolucję. Nie byłoby nas bez supernowych. Widać teraz Jowisza z Wenus. Planety są tarczami, choć małymi, gwiazdy są zawsze punktowe. Estetyka i wiedza. Droga Mleczna a galaktyki spiralne. Zaćmienia Księżyca i w przypadku Słońca zakrycia. Pojęcie gwiazd stałych jest  w zasadzie nieprawdziwe. Cykliczne miganie gwiazd jest częste. Widać plamy na Słońcu. Komety. Meteory. To głównie trasy komet = roje meteorów.

Czy można kwestionować pojęcie piękna wszechświata? W jakimś sensie wszechświat jest też straszny. Ludzie wierzący nie chcą słuchać o wszechświecie.

Olek:
Piękno nie musi być podarkiem, ciekawość jest piękna.

Jacek (inny Jacek, ja występuję jako JA):
Piękno jest zmienne i subiektywne. Na pewno wszechświat jest fascynujący. Każda kultura ma jakąś mityczną kosmologię. Dagoni. Wszechświat uzmysławia bezmiar niewiedzy. Piękno pytanie o poznanie.

Radek:
Wszechświat jest neutralny. Oddziałuje pustką na wszystkie kultury. Musimy zdać sobie sprawę z pustki, lokalności i bycia częścią wszechświata.

Kaja:
Autorka tytułu. Pytanie o piękno. Ktoś zwrócił uwagę na niepotrzebne wartościowanie. Jest to kwestia filozoficzna = definicja piękna. Jesteśmy lokalni, ale przede wszystkim jesteśmy częścią. Piękna jest wielość tajemnic.

Ja:
Geneza piękna związana z wszechświatem. Wyczucie estetyki u ludzi ma podłoże behawioralne. Występuje u zwierząt. Na przykład taniec i ogon pawia. To wynika z praw fizyki i zmysłów jakie mamy. Nie przypadkowo na ogonie pawia są kręgi imitujące oczy, nie przypadkowo nie tylko samica pawia się nimi zachwyca. My również. Piękno nie jest z zaświatów, zostało ukształtowane przez odprysk kosmosu jakim jest ewolucja.
Roman:
Czy ktoś mówił o brzydocie wszechświata?

Sławek:
Fizycy mówią o brzydocie wszechświata = śmierć cieplna na przykład.

Pani 1:
Piękno w oczach patrzącego. Osoby wierzące nie uważają że wszechświat nie jest piękny = nie prawda.
Bogdan:
Dzieci nudzą się na morzu. Na morzu też widać niebo jak i gwiazdy bardzo dobrze. Brak wiedzy powoduje u dzieci  znudzenie. Są różne religie. Mity greckie – lubili kosmos. Panteizm, Spinoza = religia miłości do wszechświata. Jesteśmy częścią boga. Bycie częścią maszynerii.
Jarek:
Nie każdy może mieszkać w dużym mieście. To pomaga wyjrzeć za siebie. Bliskie relacje na wsi nie sprzyjają zagłębianiu się w bezmiar kosmosu.
Myśl o byciu pyłkiem jest smutna. Cierpienie ego. Smutne, że nie dożyję nowych odkryć i nie będę wiedział czegoś więcej. Strona religijna nie ma znaczenia.
Robert:
Przesadziłem z wierzącymi. To my jesteśmy wszechświatem. Robert zgadza się ze mną. Smutek końca. Mrok, chłód, albo kolaps. Kolory gwiazd. Różne stadia ewolucji. Kształtowanie osoby przez obserwowania wszechświata. Spoglądanie w przeszłość.

Jacek:
Wszechświat ma dwie strony: ładną i nie. Każdy podziwia na swój sposób. Czujemy związek z kosmosem. Kulty solarne. Zabobon o robieniu czegoś przy pełni księżyca. Inna sprawa zatem, kto próbuje więź człowieka z kosmosem zagospodarować.
Pan 1:
Piękno symetrii i prostoty. Od atomów po cywilizacje.
Radek:
Nie zgadza się. Uważa, że nie czujemy związku z kosmosem i żałuje. Aztecy - związek z kosmosem, ofiary z ludzi, błędny, brutalny. Panteizm nie jest religią.

Kaja:
Na wsi lepiej widać gwiazdy. Ludzie dostrzegali w religiach wpływ słońca na życie na ziemi. Smutne jest to, że wiedza nie idzie współcześnie z zainteresowaniem.

JA;
Religie nie widzą kosmosu tylko zapełniają go prostymi bogami. Piękno – choćby uświadomienie sobie tego, że „jemy” słońce, że podobnie jak światło, jesteśmy efektem jego aktywności. Stąd nasze zmysły, barwy i nawet zapachy (kwiaty wyrosłe dzięki energii naszej gwiazdy mają kusić pszczoły). 
Roman:
Piękno jest zdefiniowane. Powtarzalność, harmonia, równowaga. Taki jest wszechświat. Należy też mówić o pięknie z uwagi na zachętę młodych do edukacji. Zrozumienie wszechświata przeczy religiom.
Sławek:
Laicy mają na uwadze katalogi a nie prawdziwe badawcze spojrzenie na wszechświat. Kolorowanie części zdjęć.
Pani 1:
Wszystko jest naturalne. Plastik też. Nie ma to związku z rzeczywistym pojęciem piękna. Wszystko jest wszechświatem.

Bogdan:
Wspomina zebranie księży a propos potwierdzenia promieniowania tła. Cieszyli się, że był początek, bo pasowało im do teologii. Czy mogą istnieć we wszechświecie strefy z antymaterii?

Robert

Antymateria nie może istnieć w postaci skupisk we wszechświecie.
JA:
Teoria inflacyjna pozwala założyć model wszechświata z obszarami antymaterii. Nagłe rozszerzenie czasoprzestrzeni pozwala istnieć niesionym szybko fragmentom materii i antymaterii.

Robert:
 Opis religijny kosmosu to nie spojrzenie w kosmos. Sagan zauważa, że religie nie wykorzystują prawdziwej wiedzy o kosmosie. Być może Słońce było źródłem i religii, prawdziwe wyjaśnienie praw kosmosu jest destrukcyjne dla religii. Wiele osób stało się ateistami poznawszy astronomię. Niestety ludzie odwracają głowy nawet od wspaniałych zjawisk astronomicznych. Nawet spotkanie z inną cywilizacją nie uleczyłoby z wiary.

Jacek:
Wiara z dowodami nie jest wiarą. Różne światy, ale oba związane z kosmosem.  Astrologia nie jest religią, ale nadal jest popularna i jednak świadczy o związku z wszechświatem.

Adrianna:

Łatwo manipulować ludźmi.

Radek:
Nowe średniowiecze nadchodzi, postęp temu wręcz sprzyja. Rozdział religii lepszy niż próby łączenia z nauką. Nawet monoteizmy czerpią z wszechświata bo wywodzą się z wcześniejszych religii.
Kaja:

Poznawianie wszechświata to nie jest tylko raz spojrzeć w niebo. Prawdziwe odpowiedzi vs gotowe schematy, mityczne religijne, prawda bywa przerażająca. Trzymanie się blisko gleby. Nauka niepokoi.
Postulat edukacyjny.
Ja:
Biologia bardziej skłania ku ateizmowi niż religia. Zgubne niezrozumienie naszej wiedzy o rzeczywistości przez ludzi religijnych może w końcu doprowadzić do końca Homo sapiens, jest bowiem silniejsze i bardziej uparte niż 600 lat temu, gdy nie wiele wiedzieliśmy.  Hawking zmienił zdanie z prób tolerancji podwójnego magisterium nauki i religii na nowy ateizm.  Wszechświat to tylko teatr zbawienia dla zwykłego chrześcijanina. Chodzi o inny zachwyt. Zachwyt domem. Zagięcie czasu, brak czasu przed czasem zdaniem Hawkinga pokazuje, iż pytanie o ostateczną przyczynę jest bez sensu.

Jurek:
Hawking – propozycja lektury. Spotkanie Hawkinga z papieżem B XVIII – nie ruszać Wielkiego Wybuchu.

Roman:
Blok czasoprzestrzeni. Nie było rozmiaru zero.  Nadzieja – odkrycie życia pozaziemskiego. Można już badać metodami obserwacyjnymi atmosferę planet pozasłonecznych.

Sławek:
Wielki Wybuch jest tylko mocną hipotezą. W końcu mamy głównie teorię Hubbla i promieniowanie tła.

Zbigniew:

Nie teoria, lecz prawo Hubbla. Najważniejszym dowodem jest dynamiczna natura wszechświata. WW miał problemy, ale to były błędy obserwacyjne. Koronny dowód niebawem – dostępne są ostatecznie potwierdzające możliwości obserwacyjne.

Pani 1:

Różne rodzaje religijności. Mistycyzm może być lepszy, mimo zastosowania transcendencji.  Wierzący fizycy. Dają radę połączyć.

Zbigniew:

To rozejście, a nie połączenie.

Bogdan:
Atom w Iranie. Wielka wiedza jego ograniczonych religijnie twórców. Z innej beczki - Irańczycy uwierzyli w przepowiednię , iż ukaże się wizerunek Chomeiniego na księżycu. Władze też w to uwierzyły, zginęli ludzie, pękły dachy. Straszne , że mają władze myślące w taki sposób. Nowe średniowiecze możliwe.

Jarek:

Czasoprzestrzeń, to coś, czego nie ogarnia szary człowiek. Początek bez początku?

Zbigniew:

Nic przed wielkością Plancka? – nie można powiedzieć co było wcześniej.

Roman:
Jeśli religia będzie mniejszościowa – ok.  Nowe  średniowiecze jest realnym zagrożeniem, religia zabija ciekawość.

Olek:
Nie brak doskonałych znawców tworzenia nowego średniowiecza. Ale najważniejszy jest optymizm.

Adrianna:
Religia zabija ciekawość.

KD2:
Wierzący koledzy uczą się bez większych problemów. Religia to dla nich tylko wskaźnik moralny.

Kaja:

W szkołach powinna być nauka, a nie religia. Każdy znający naukę będzie lepszym człowiekiem. Szewc, piekarz – każdy. Różnica między wiedzieć, a znać.  Między zrozumieniem a suchym pamiętaniem faktów.

Ja:

Realne zagrożenie, z zabobonem zginiemy. Moralność w religii nie jest pełną, etyczną wizją społeczeństwa i człowieka. Dogmat a sceptycyzm.  Myśli a emocje. Ważne, aby odkrycia naukowe rozumieć też na płaszczyźnie emocjonalnej. To emocje motywują, nie zaś myślenie pojęciowe. Szkoła powinna pomagać przejmować się odkryciami astronomii na płaszczyźnie również emocjonalnej – lubić to, utożsamiać się z tym (kosmos to my).

Roman:

Należy pokazać w szkołach, że jest mnóstwo układów planetarnych. Zdegradowanie Homo Sapiens. Wielki wybuch nie jest stworzeniem.

Zbigniew:

Edukacja mająca na celu natchnienie dzieci, nauczenie ich przywiązywania się do materialistycznego obrazu rzeczywistości, jest wbrew neutralnej szkole, to szerzenie światopoglądu. Strzał do własnej bramki – w końcu nie chcemy nauczania miłości do bogów. Trzeba uczyć krytycznego myślenia, bez na wiarę. Wiele lat potrzeba, aby zrozumieć naukę, to usuwa wielu chętnych. Studenci są średni na kierunkach ścisłych. Najlepsi idą za łatwą kasą – studiują ekonomię, prawo etc.

Bogdan:

Sprzeciw wobec szczęścia płynącego z nauki – to tylko rys charakteru, kwestia indywidualna. Nauka nie da szczęścia, religia daje, choć bajkowe. Sztywność myślenia najważniejszym problemem. Zły dogmatyzm. Trzeba postulować inny stan  świadomości płynący z nauki, ale nie szczęście.

Robert:
Elegancja myślenia z nauki przydaje się we wszystkim. Dwa bodźce – ciekawość lub strach. Religia daje szczęście zwyrodniałe. Szczęście masochisty. Bycie prochem, zerem. Narkotyk odtruwa ich częściowo. Skąd płacz na pogrzebach katolików?

Olek:
Jaki strach? Czy warto się straszyć? Twórzmy nowe wartości.

Kaja:

Za Robertem. Bajki dla dzieci głupie. Nowe opowieści dla młodych, baśnie naukowe dla dzieci, wtedy wiele możliwe.

Ja:

Złe narkotyki wiary. Rażąco powszechne. Leczyć. Dym religijnego opium przesłania gwiazdy. Strach? Warto być optymistą, ale…?

Roman:
Nauka daje szczęście. Również na poziomie laików. Astronomia zamiast przynajmniej 1 g religii.

Zbigniew:

Nie można propagować światopoglądu. Neutralność państwa. Choć trochę podatków na naukę. Naukowcy pracują dla społeczeństwa. Następca teleskopu Hubbla. Barbara Mikulski odblokowała projekt nowego teleskopu. James Web Tels. Europejski Gaia.
Robert;
Najważniejsze, że Piękne jest Myślenie. Że widzimy jak działa fizyka i że świat jest przewidywalny.